!!!YALOVA DA YASAMAK GÜZELDİR!!!

YALOVANIN PAYLASIM PLATFORMUNA HOŞ GELDİNİZ
 
AnasayfaGİRİŞTakvimSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 ATATÜRKLE TEKRAR TANISIN

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
miray

miray

Mesaj Sayısı : 21
Kayıt tarihi : 15/10/08

MesajKonu: ATATÜRKLE TEKRAR TANISIN   Çarş. Ekim 15, 2008 3:46 pm

Can Dündar'ın yazıp yönettiği "Mustafa" 29 Ekimde vizyona giriyor.

Can Dündar'ın yazıp yönettiği "Mustafa"da anlatılanlar resmi şablonlarla sınırlı değil. Film için, Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, not defterlerine ulaşıldı."Mustafa", Atatürk'ü askeri, siyasi ve insani yönleriyle anlatıyor. Onu benzerlerinden ayıran, anlatılanların resmi dilin dışına çıkması...

Can Dündar ve ekibinin hazırladığı film için, Atatürk'ün ayak bastığı her coğrafyanın izinden gidildi. Selanik'ten Şam'a, Berlin'den Sofya'ya... Doğduğu odadan, hayatını kaybettiği odaya kadar Mustafa Kemal'in hayatının her karesi için kilometrelerce yol kat edildi.

Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşiv özel izinle açıldı. Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne, elyazmalarına ulaşıldı. Onu anlatan kitaplar, yerli yabancı basın, diplomatik yazışmalar tek tek tarandı. Geride bıraktığı eşyalar, anılar, belgeler, çalıştığı karargahlar, yaşadığı evler, sevdiği müzikler, söylediği sözler derlendi.

Filmde eski siyah beyaz görüntüler ve resmi şablon yerine, modern animasyon teknikleri ve samimi bir dil kullanıldı.

MÜZİKLERİ GORAN BREGOVIC YAPTI

Filmin müziklerini, Atatürk gibi Balkanlardan yetişmiş ünlü müzisyen Goran Bregovic besteledi. 29 Ekim'de vizyona girecek "Mustafa", seyirciyi, özellikle de yeni nesli Atatürk'ü yeniden keşfe davet ediyor.

Can Dündar bu kez film tadında bir Atatürk belgeseli çekti: Mustafa!.. Filmde Mustafa'yı bir Yunanlı oynadı...

15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan ve "Sarı Zeybek" ile Atatürk'ün değişik yönlerini seyirciyle tanıştıran gazeteci Can Dündar ve ekibi bu kez film tadında bir Atatürk belgeseliyle izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor: "Mustafa"..

Film 29 Ekim'de vizyona girecek.

DAHA ÖNCE BİLİNMEYEN HER ŞEY BU FİLMDE

Film için Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, el yazmalarına ulaşıldı.

Çekim ekibi Atatürk'ün ayak bastığı Selanik'ten Manastır'a, Şam'dan Berlin'e, Sofya'dan Karlsbad'a kadar her coğrafyaya giderek onun hayatını yerinde görüntüledi.

Animasyon tekniklerinin kullanıldığı filmde, Atatürk'ten kalan eşyalar, anılar, sözler titizlikle derlendi.

ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUĞUNU YUNANLI BİR ÇOCUK OYNADI

Can Dündar internette kendi adını taşıyan sitesinde filmi şöyle anlatıyor.

"Neden "Mustafa"?
"Kemal" ve "Atatürk" onun sonradan edindiği isimler çünkü.
"Mustafa"da biz, onun en yalın haline ulaşmaya çalıştık.
Onu sadece annesinin çağırdığı isimle hatırlamak ve hatırlatmak istedik.

(...)

Karga kovalama sahnesine gelince;
Gerçekten kargaları kovaladığı Langaza'ya gittik sırf bu sahne için,
Bahse konu tarlanın yakınlarında yaptık çekimi...
Ve çocuğu da oradan bulduk:
Adı Yorgo.
Bir Yunanlı.
Ve kendi halkına bir dönem düşman belletilen adamın çocukluğu rolünü büyük keyifle oynadı.

Biz resmi tarihin bize bellettiği Atatürk'ün dışında bir Atatürk'e bakmaya çok da cesaret edemedik galiba, Mustafa buna cesaret eden bir film mi?

Can Dündar: En azından bunu deneyecek bir film. Ben yıllardır bunun eksikliğini en çok hissedenlerden biriyim. Atatürk'ü doğru öğrenmediğimiz kanısındayım. Bize yanlış demeyim ama eksik yansıttıkları kanısındayım. Bu eksikliği gidermeyi amaçlayan bir film. Bir de bir nebze daha ona dokunmaya çalışan bir film. Bir nebze daha onu bir rozet olmaktan çıkarmaya çalışan bir film, bir nebze daha onu bir heykel olmaktan uzaklaştırmaya çalışan bir film, onu içerden anlamaya çalışan bir film olsun istedik. Ve olabildiğimiz kadar ona yakın durmaya onu anlamaya çalıştık. İstedik ki biz susalım o anlatsın amacıyla biraz da daha çok kendi yazdıklarına kendi tuttuğu notlara yazılarına kendi mektuplarına dayalı bir içerden anlatma yöntemi denedik.

Atatürk'le yeniden tanışmaya hazırlanın

Elbette bölye bir film müziklerinin Goran Bregoviç'e teslim edildiğini duyunca biz de biraz şaşırdık. Neden bir Türk besteci değil diye sorduk?
Goran Bregoviç: Ben kendimi bir besteci olarak hep biraz uzakta hissediyorum ama yine de İstanbul'a bağlı bir bölgeydi yüzyıllar boyunca. Böyle önemli bir proje içerisinde yer alıyor olmak benim için çok önemli. Çünkü her zaman filmler yapabilirsiniz ama böyle şeylere sık sık rastlayamazsınız. Besteci olarak yer alamazsınız. Ben de böyle bir şeyi yapmayı istiyorum tabi ki. Ben mesela düğünler ve cenazelerde çalınan müzikler yaptım ama şimdi burada kalıcı olacak birşey yaptım. Sanırım ben de arkamda bir şey bırakmak istedim. Böyle önemli bir ana tanıklık etmek istedim.

Can Dündar: Sonuçta Atatürk Rumelili, bir Balkan çocuğu ve Balkan kanını taşıyan bir müzisyenin ona çok daha yakın olacağını hissettim. Onun duygularını çok daha iyi dile getirebileceğini düşündüm. Onun dışında uluslararrası bir müzisyen yani Atatürk'ü dünyaya açmakta da yardımcı olacağını düşündüm böyle bir müzisyen seçiminin. Ve tabi biraz önce kendisinin de söylediği gibi genlerinde Osmanlı izlerini taşıyan bir müzisyen. Bugün birlikte "Dağ Başını Duman Almış" marşını birlikte çalarken onu çok daha iyi hissettim. Yani bir mehter sesi geldi kulağımıza.

ATATÜRK'ÜN GİTTİĞİ YOLU BİR DAHA GİDELİM...

Yıllardır bu konuyu çalışan bir ekibimiz var o anlamda çok hazırlıklıydık çok iyi bir arşivimiz olduğunu düşünüyorum. O arşiv ve ekip aşağı yukarı ne yapacağını bilerek yola çıktı ama Atatürk'ün gittiği yolu biz bir daha gidelim diye biz yola çıktık. Aslında bu biraz da bir yol filmi. Çünkü Atatürk'ün hayatı bir yol. Ve Selanik'ten başladık Manastır'a gittik, Sofya'ya gittik, Ankara'ya gittik, Erzurum'a gittik. Onun gittiği bütün o yolu kat ettik ve bıraktığı izleri görüntülemeye çalıştık. O yolu kat ettikten sonra metin oluştu.

ATATÜRK'ÜN NOT DEFTERLERİ

Çok azımızın bildiğini zannettiğim Atatürk'ün not defterleri var. Cebinden hiç ayırmadığı yani günlük tutan bir insan. Ve o günlükler gün be gün kaydettiği şeyler, duygularını izlenimlerini aldığı dersleri not ettiği not defterleri. Zannediyorum ilk kez perdeye yansımış olacak. Onun dışında özel yazdığı mektuplar, işte aldığı notlar, okutulsun diye kaleme aldığı birtakım notlar. Bütün onlardan Atatürk'ün kendisin anlattığı bir filme ulaşmaya çalıştık.

İZLEDİĞİ SAHNE GORAN'A İLHAM VERİYOR

Sonuçta izlediği sahne Goran'a bir ilham veriyor ve oraya bir beste yapıyor. Hani sordunuz neden yabancı besteci diye. Onun Atatürk yorumunu görmek ve dinlemek çok daha ilginç geliyor insana bir anda bizim hiç alışkın olmadığımız bambaşka bir yorumla çıkabiliyor. Hani Atatürk'ün Türkiye'yi batılaştırma, Türk Müziğini çağdaşlaştırma çabalarına aslında biraz da gönderme de var bunun içnde.

ALIŞKIN OLMADIĞIMIZ BESTELER

İlk fragmanın müziğini yaptı bizim çok alışkın olmadığımız mesela akordeonla bestelenmiş birşey yaylılar ve akordeon, belki ilk anda bir Türk müzisyenin kulağına gelmeyecek birşey. İlk anda çok yadırgadık koyduk üstüne baktık oluyor mu diye. Sonra hakikaten cok begendik ve gelen tepkiler de herkes çok beğendi diye tahmin ediyorum. Sonrasında gene o şaşırmalar devam etti. Bazen hiç beklemmedik bir arya çıkabiliyor, bazen balkna havaları, bazen marşlar... Bizim çok tanıdık marşları başka bir şekle soktu.

HERKESİN BİR ATATÜRK'Ü VAR

Geçen yıllar içinde asker ocağında bir Atatürk anlatılıyor, okullarda bir Atatürk anlatılıyor ve bunlar müthiş bir şablona soktu Atatürkü ve değişmez bir hale soktu, katılaştırdı diye düşünüyorum. Bütün bu heykeller büstlerle de tamamlanınca... Ve herkesin bir Atatürk'ü var herkes başka anlatıyor. Ben de bir Atatürk anlattım. Bu da benim Atatürküm. O şablondan kurtarmaya çalıştık.

Yeni yetişen kuşağın artık her bayramda gösterilen filmlerden sıkılmış gına gelmiş aynı şeyleri izlemekten bıkmış bir kuşağın onu yeniden izlemesi için bu filmin önem taşıyacağını düşünüyorum.

BİRAZ DA HERKES GİBİ BİR İNSAN

Filmin ismi neden Atatürk değil de Mustafa diye sorarsanız; bunun için yani en derinine, aslında hiçbir takı almamış haline en saf haline ulaşmaya çalıştık. Ona sadece annesinin hitap ettiği isimle hitap ettik. Onu arzu ettik, onu yapmaya çalıştık. Bunu ne kadar yapabildiğimizi seyirci görecek ama hakikaten onu espri yapan, içkisini içen zeybek oynayan, zaman zaman hüzünlenen, zaman zaman çok öfkelenen biraz da herkes gibi bir insan ama onları da aşan liderlik özelliklerini de ortaya koyarak gerçek anlamda Mustafa'ya ulaşmaya çalıştık.

ÇOK ÖNEMLİ BELGELER, FOTOĞRAFLAR, MEKTUPLAR...

Atatürk'ün kendi sesinden çok önemli kimi konuşmalarına tanıklık edeceğiz burda. Defterler önemli, bunlar Genelkurmay'ın çok titiz bir çalışmasıyla derlenmiş defterler, onlara tanık olmak ufuk açıcı olacak. Kimi mektuplarını kullandık, o mektuplardan kişilik ozelliklerinin çok net göründüğünü farkededecksiniz. Artı, onun okunsun diye yazdığı birtakım eserler var. Onları da pek ortalıkta görmüyoruz. Bu vesileyle onları da zannediyorum gün ışığına çıkarmış olacağız. Sadece belgeler de değil çok özel fotograflar ve filmler de görecek seyirci. Atatürk'ün zannediyorum en kapsamlı fotoğraf arşivine, Atatürk'ün kendi fotoğrafçılarının fotoğraf arsivlerine de ulaştık. Bir de küçük sürpriz var. Atatürk'ün şu ana kadar bildiğimiz en eski fotoğrafını seyirci ilk defa görecek.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
SeMp@TuRk
WEBMASTER ADMİN
WEBMASTER ADMİN
SeMp@TuRk

Erkek Mesaj Sayısı : 241
Yaş : 32
Localisation : ANA KART
Kayıt tarihi : 19/04/07

MesajKonu: Geri: ATATÜRKLE TEKRAR TANISIN   Salı Kas. 18, 2008 6:03 pm

BENCE BERBAT Bİ FİLM HERŞEYİ TERS
ATATÜRK DEİL MUSTAFA OLSAYDI BELKİ MANTIKLI OLURDU AMA KESKE ATATÜRK ÜN İSMİNİ KULLANMASAYDI

_________________ııııııııııııııııı[]ııııı WOLUME ıııııııııııııııı[]ııııı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://yalovam77.editboard.com
 
ATATÜRKLE TEKRAR TANISIN
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Atatürk'ten Anılar...
» [YETKINFORUM] "Yasa dışı içeriği olan Forumlar" bölüm tekrar açıldı
» Sildiğim sitemi tekrar alabilir miyim?
» Sildiğim forumu tekrar açmak istiyorum
» Yetkinforum Tekrar Açıldı (Otomatik DNS)

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
!!!YALOVA DA YASAMAK GÜZELDİR!!! :: G€N€L :: SİN€M@-
Buraya geçin: